Od 1 lipca 2021 wchodzą wyczekiwane regulacje ułatwiające cross-border e-handel w Europie – One Stop Shop (OSS)

Co zmienia OSS ? Wejście zmian to świetna informacja dla każdego sprzedawcy internetowego na terenie Europy. Zamiast konieczności rejestracji do VAT w każdym kraju unijnym osobno, procedura OSS wymaga rejestracji TYLKO w jednym Państwie w zależności od siedziby firmy. Zatem, polska firma prowadząca sprzedaż online w Europie będzie zobowiązana do rejestracji do OSS w urzędzie skarbowym w Polsce. Podatek VAT od sprzedaży na terenie całej Europy będzie odprowadzany TYLKO do urzędu skarbowego w Polsce.

Czy każdy sprzedawca musi zarejestrować się do OSS ?

Nie, jeżeli całkowita wartość sprzedaży towarów nie przekroczy nie przekroczy w trakcie roku podatkowego ani w poprzednim roku kwoty 10 000 euro netto (42 000 zł w Polsce). Zatem, od 1 lipca zostają zniesione obowiązujące wcześniej różne limity sprzedaży dla każdego kraju w EU.

Jeżeli łączna sprzedaż nie przekroczy 42 000 zł netto, wówczas polski sprzedawca dolicza do każdej faktury kwotę VAT w Polsce (obecnie 23%). Warto zaznaczyć, że sprzedawca będzie miał możliwość wyboru zapłaty VAT z stawką obowiązującą w kraju odbiory (czyli, można płacić VAT w kraju który ma niższa stawkę VAT niż w Polsce).

Jak zarejestrować się do OSS ?

Polski przedsiębiorca może zarejestrować się do OSS poprzez złożenie formularz VIU-R wyłącznie elektronicznie na www.podatki.gov.pl. Formularz może być złożony przez Twojego księgowego jako pełnomocnika (dodatkowa opłata 17 zł).

Uwaga: na chwilę obecną (tj. 25-06-2021) nadal trwa proces legislacyjny. Pomimo, że zostało już tylko kilka dni do uruchomienia nowej procedury, z uwagi na toczące się prace w Sejmie, złożenie deklaracji nie oznacza rejestracji do procedury. Zostaniesz zarejestrowany po wprowadzeniu nowych przepisów w życie. Taka sytuacja budzi niepewność. Jednak ponieważ znany jest projekt ustawy oraz ogólne wytyczna, można uznać że nie dojdzie do istotnych zmian.

Czym jest IOSS?

Razem z wprowadzenie procedury OSS, zostanie wdrożona procedura Importowego Punktu Kompleksowej Obsługi (Import One Stop Shop – IOSS). Procedura IOSS jest przeznaczona dla importerów spoza Unii. Nowe przepisy będą obowiązywać także przedsiębiorców którzy, wysyłają towar z Polski do Unii ale sprzedaż jest dokonywana za pośrednictwem przykładowy chińskich portali (np. Aliexpress).

Istotne zmiany będą dotyczyć towarów z krajów trzecich o wartości do 150 EUR. W tym przypadku marketplace w Chinach będzie zobowiązany do pobrania podatku VAT według stawek obowiązujących w kraju kupującego. Natomiast, ciężar pobrania VAT na zamówieniach powyżej 150 EUR będzie po stronie firm kurierskich, poczty lub agencji celnej posiadająca status AEO.

Zobacz nasze referencje na:

Global24

Dane kontaktowe

GLOBAL24 sp. z o.o. sp. k.
ul. Ryszarda Chomicza 13b
55-080 Nowa Wieś Wrocławska

sales@global24.pl
+48 880 725 240

Zostaw wiadomość
    100 Euro rabatu dla nowych klientów!

    Chcesz korzystać z specjalnej promocji dla nowych klientów? Zostaw swój telefon lub adres email, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 h!